Anasayfa / Programlama / PHP ve MySQL Kullanarak Basit Web Servis Yazma

PHP ve MySQL Kullanarak Basit Web Servis Yazma

Günümüzde Web Service kullanımı oldukça yaygınlaşmış bir durumda. Özellikle büyük sistemlerde ki API’ler Web Service modelini kullanmaktalar. Örneğin Twitter,Facebook vs.

Web Service nedir? Kısaca değinecek olursak; Diyelim ki farklı firmalarla anlaşma yaptığınız bir alışveriş siteniz var ve gelen siparişleri anlaşmalı olduğunuz firmaya da aktarmak istiyorsunuz. Bunu en basit nasıl yaparsınız ? İşte Web Servis tam da burada devreye giriyor. Web Servis kullanarak karşı tarafa verecek olduğunuz bir url veya ip ile  siparişleri, ürünleri veya ne istiyorsanız onu rahatça gönderebilirsiniz. Web servis sadece weble kısıtlı değildir. XML ve JSON formatı kullanıldığı için her tür programlama diline uygunluk gösterir. Örnek verecek olursak bir Android veya iOS uygulamasına bilgi çekmesi için api verebilirsiniz. Veya bir makineye bilgileri alması için xml formatında veri aktarabilirsiniz. Kısaca Web Servis sizin her tür platformda veri çekebilmenizi veya paylaşabilmenizi sağlamaktadır. Şimdi nasıl yapacağımıza gelelim.

Kullanımı :

Json İçin : http://localhost/?format=json

XML için : http://localhost/?format=xml

İşte bu kadar. Takıldığınız bir nokta olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

* bu yazıda farklı kaynaklardan destek alınmıştır

Hakkında Hasan Hüseyin Akyüz

2006 yılından beri Web'e ilgi duyan birisi olarak güncel web konularını takip etmekteyim.

İlgili Yazı

Raspberry Pi İle Başlangıç

Bu projede Raspberry Pi bilgisayarınızın kurulumunu gerçekleştirecek ve de bu donanımla neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

2 yorumlar

  1. yazdığım web servisi sunucuya yüklediğimde dosyaya ulaşılamıyor hatası alıyorum neden olabilir acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir