Anasayfa / Nasıl Yapılır? / Ses dosyalarının içine dosya saklayın!

Ses dosyalarının içine dosya saklayın!

 

Merhaba değerli Mucitkafa takipçileri.

Bu yazımda sizlere saklamak istediğiniz dosyaları ses dosyalarının içine nasıl saklayabileceğinizden bahsedeceğim. Bu yöntem sanki biraz tanıdık geldi değil mi?

 

Mr. Robot izleyenler bilir, Elliot insanlarla ilgili bilgileri CD’ye yazdırıp müzik parçalarının ismini yazıyordu CD’lerin üzerine. Güvenliğe gerçekten önem veren biri için bu çok basit bir açık değil miydi?

mrrobotses

Cevap, Eliot’un bu CD’lerdeki verileri gizlemesidir. Aslında bu CD’lere müzik kopyalıyor, sonra şifrelenmiş bilgileri müzik dosyalarının içine saklıyor. Dolayısıyla, CD’leri bulan herkes sadece sesleri dinleyebilir yani gizli bilgileri bulamaz. mrrobotses2

Elliot’un yaptığı şey, bilgiyi başka bir dijital ortama (ses, video veya grafik dosyaları) gizleme uygulaması olan steganografi olarak bilinir. Örneğin, başkasına gizli bir mesaj göndermek isteseydim, mesajı bir resim, ses veya video dosyası içine yerleştirebilir ve e-posta ile gönderebilir veya dosyayı web sitemden indirmesine izin verebilirim. Doğru anahtar ve algoritma ile, gizli mesajı onlar okuyabilirdi. Herkes, zararsız resmi görür veya ses dosyasını duyar.

Casusluk ve terör örgütleri, bu teknikleri yıllarca kullanıyorlardı (El Kaide, 1990’lı ve 2000’li yıllarda web sitelerindeki mesajları takipçilerine gizlemek için bu teknikleri kullandı).

Elliot, Mr. Robot’un bu bölümlerinde, ses dosyalarındaki bilgileri gizlemek için “DeepSound” adlı bir yazılım paketi kullanıyor ancak DeepSound’un birden çok alternatifi var:

Hadi Başlayalım!

ADIM 1 : DeepSound’u indirin & yükleyin.

Başlamak için DeepSound web sitesine gidin ve yazılımı indirin.

dpsoundmrrobot

 

Anti-Virüs yazılımınız onu virüs olarak tanımlayabilir, ancak devam etmeli ve kurulumuna izin vermelisiniz.

 

ADIM 2: DeepSound Arayüzü

Yüklemeyi tamamladığınızda, aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır. Sol üst kısımda “Open carrier files”a tıklıyoruz.

dps1

 

Tıkladığınızda karşınıza şöyle bir ekran çıkacak. Bu ekranda dosyayı hangi müziğin içine saklamak istediğinizi soruyor. Dosyayı seçin, ekranı geçin:

dps2

ADIM 3: Gizli dosyayı ekleyin & saklayın

Ekleyeceğiniz dosyanın büyüklük sınırı elbette var. Ekleyeceğiniz dosyayla beraber ses parçanız sadece “flac” , “wav” ya da “ape” uzantılı olacaktır. MP3’ün maalesef olabiliritesi yok çünkü mp3 bildiğiniz gibi insanın duyamayacağı ses dalgalarını yok edip müzik boyutunu küçülttüğü için mp3 şeklinde çıktı alamıyoruz.

dps3

Aşağıdaki ayarlamaları tamamladıktan sonra Encode edelim. AES-256 hakkında: Kendisi en güçlü şifreleme algoritmasıdır. Ayrıca Önemli uyarı: Dosya adında “I,ğ,ü,ı,İ,ş” harfleri kesinlikle bulunmasın. Aksi halde De-Crypt ederken hata veriyor.

dps4

ADIM 4: Şifrelediğiniz dosyayı açın

dps5

dps6

dps7

 

Yapacağınız işlemleri resimlerle anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek ümidiyle.

Hakkında Yiğithan Özdemir

Linux tabanlı sistemlerden hoşlanan aşırı paranoyak insan türü.

İlgili Yazı

Linux Sistemler Üzerinde Linux, Apache, MySQL, PHP (LAMP) Kurulumu

Merhabalar, son zamanlarda internet üzerinde dolaşan LAMP ( Linux, Apache, MySQL, PHP ) kurulumuna dair yazıları inceliyordum. Gördüğüm kadarıyla çoğu eski kalmış. Ben de sizlere yardımcı olmak amacıyla bu yazıyı yazıyorum.

2 yorumlar

  1. Acaba sifreleme ne kadar iyi? RSA mi kullaniyor? Guzel bir yazi olmus ancak boyle kucuk detaylarda cok isimize yarayabilir. Sonucta birsey sifrelemek istiyorsan ilk amacin kesinlikle cozulemiyor olmasi olmali.

    • Muhammed İkbal Tanık

      Dosyalar ulusarası olarak da kullanılan, Amerikan hükümeti tarafından da kabul gören AES-256 algoritması ile şifrelenmekte. Yüksek seviye şifreleme algoritmalarındandır. Çözülmesi oldukça zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir