Anasayfa / Programlama / Arduino / Gizli sekmeye girince odanın kapısını kilitleyen akıllı kilit nasıl yapılır?

Gizli sekmeye girince odanın kapısını kilitleyen akıllı kilit nasıl yapılır?

Herkese merhabalar bugün nasıl ” gizli sekmeye girince odanın kapısını kitleyen akıllı kilit” yapabiliceğinizi anlatıcam. Projenin anlatımını gerçekleştiriken bu anlatımı parçalara bölüp madde madde ayırmak istedim. Daha detaylı olan bu yazıyı okumadan önce tavsiyemiz videolu anlatımımızı izlemenizdir.


Başlıklar:

  • Malzeme Listesi

  • Devre Şeması 

  • Proje Yazılımı


 

Kontrolcü: Arduino UNO

Projemizi gerçekleştirebilmek için ilk öncelikle servo motorumuza sinyal yolluyabilicek bir kontrolcüye ihtiyacımız var. Arduinoyu çok seven ve projelerde genellikle arduino kullanan biri olarak bu projemdede arduino kullanmayı tercih ettim. Kullandığım model ise Arduinocuların olmazsa olmazı olan Arduino Uno modeli. Aşağıdaki Arduino Uno fotoğrafına tıklayarak Robot Kutusundan siz de arduino unonuzu alabilir ve projelerinizde zevkle kullanabilirsiniz.

maaa


Servo motor: Tower Pro MG995

Kontrolcümüzü seçtik şimdi sıra geldi servo motor seçimine öncelikle servo motorumu seçerken bir kaç kriterim oldu. Bunlardan ilki dayanıklılık ve süreklilik. Piyasada MG995 modelinden daha ucuz olan servo motorlar elbette bulunmakta fakat o ürünlerin iç yapısında plastik dişliler kullanılmakta. Tower Pro MG995 model servoların iç yapısında bulunan metal dişliler sayesinde projeniz diğer plastik dişlili servolarla yapıcağınız projeye oranla çok daha dayanıklı ve zorlanmalara karşı çok daha güçlüdür ve bu avantajları. Burda oturmuş proje yapıyoruz ve bundan zevk alıyoruz dandik bir şey yapıp ilerdede onun bozulmasını istemeyiz. İkinci kriterimiz ise ekonomik bir servo motor olması. Piyasada çok güçlü ve dayanıklı servo motorlar bulunmaktadır lakin bu servo motorlar biraz daha sanayi tipi olabilmektedir tabi durum böyle olunca fiyatlar da hemen uçmakta. Ortaya ne kadar en iyisini koymaya çalışsak da daha güçlü ve dayanıklı bir servo motora ihtiyacımız yok. O yüzden lafı daha da uzatmadan Tower Pro MG995 diyorum ve susuyorum.

Fotoğrafa tıklayarak ürünü robot kutusunun sitesinde inceleyebilir ve de satın alabilirsiniz.

tower_mg995

 

Aşağıdaki fritzing devre çizimimizden yardım alarak servo motorunuzun pinlerini kolayca bağlayabilirsiniz.

h

 

Devremiz için malzemelerimizi aldık ve devre şemasındaki gibi devreyi kurduk şimdi geldik devrenin yazılımna bu kısımda iki farklı yazılım ve kod kullanıcaz. İlk olarak arduino kodlarımız ile bilgisayarımızla arduinomuzun arasındaki com portunu dinliyecek ve 2.yazılımın bize yollamak istediği veriden yola çıkarak servo motorumuzun, sürgü kilidimizi kapatması ve de açması için programlıyacağız. Hemen aşağıdaki menüden kodlara ulaşabilirsiniz.

Arduino Kodu:

 

KODLARI HEMEN BURAYA TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ

 

 

 

[/tab]

Bu proje Robot Kutusu sponsorluğunda yapılmıştır.

adsiz-tasarim-4

Hakkında Alp Eren Özbay

Teknoloji tutkunuyum ve bu tutkumu başka insanlarla paylaşmayı çok seviyorum. YouTube kanalımda ve internet sitem olan Mucit Kafa'da popüler bilim ve teknoloji alanında içerikler üretmekteyim.

İlgili Yazı

Raspberry Pi İle Başlangıç

Bu projede Raspberry Pi bilgisayarınızın kurulumunu gerçekleştirecek ve de bu donanımla neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir