Anasayfa / İncelemeler / Havadan Su Üretmek Artık Mümkün: Fontus

Havadan Su Üretmek Artık Mümkün: Fontus

Herkes hayatında illaki bu sorunu yaşamıştır: Ormanda sabah koşusu yaparken, doğa yürüyüşünde,kamp yaparken, uzun süreli bisiklet sürdüğümüzde vb. hepsinde temiz ve içilebilir su bulmak her zaman sıkıntı olmuştur.

Temiz su bulmak için saatlerce su aramak mı dersiniz, susuz bir şekilde yolunuza devam etmeye çalışmak mı dersiniz, temiz olamayan sulardan içip hasta olmak mı dersiniz; artık endişelenmenize gerek yok derdinize çare olacak muhteşem bir ürün icat edildi.

Artık insanların doğaya ve ekosistemde ki dengeye verdiği zararın farkına varan genç şirketler doğaya zarar vermeden en iyi şekilde yenilenebilir enerjileri kullanarak gayet kullanışlı ürünler ortaya çıkarma çabasında.

Bu şirketlerden biri olan Fontus kendi kendini doldurabilen bir şişe üretti.

f8aifrfr2bhdgqzttfiu

 

Havada ki nemi kullanarak su üreten fontus bu üretim için sadece elektriğe ihtiyaç duyuyor. Su bulamıyoruz elektriği nereden bulacağız derseniz fontus siziz için bunu da düşünmüş şişenin etrafında güneş enerjisinden elektrik üreten bir mekanizmayla gelen fontus sizin için zahmetsiz bir şekilde temiz içilebilir suya ulaşmanızı sağlıyor.

Aslında bu fontus için  sadece başlangıç şirketin esas amacı su kıtlığı yaşayan ülkelere bu sıkıntıdan kurtarmak ve zarar gören doğadaki dengeyi düzeltmeye çalışmak.

airo12-600x400

 

Nasıl çalışır

Üzerindeki güneş enerjisini emen paneller sayesinde lazım olacak enerjiyi ürettikten sonra yoğunluğu yüksek olan havayı soğutarak yoğunlaştırdıktan sonra belli bir sürede suya dönüşümü sağlıyor.

Kullanım amacı daha çok doğal ve havası temiz ortamlar olduğu için havası kirli ortamlarda kullanılması tavsiye edilmiyor. Doğal ortamlarda %100 temiz su üretimi sözü veren fontus ,kullanacak kişilere güven veriyor. Aslında böcekleri ve tozları uzak tutmak için bir filtreye sahip olsa da havadaki mikropları engelleyecek bir filtreye sahip değil. İleride kirli havayı da uygun hale getirip içilebilir suya dönüştüreceğini söyleyen fontus geleceğimizde önemli bir rol oynayacağa benziyor.

 

tyro11-600x400

 

Ürünün Gelişimi

Ürün ilk olarak 2014 yılında ilk olarak fontus rdye ile başlayan fikir yine o yılda James Dyson ödüllerinde finale kalınması ile yakalanan büyük başarı ile başlıyor.

2015’te fontus airo modeli için çalışmalar ve patent alma çabaları ile geçiyor.

2016 başlarında Avusturya Hükümetinin desteği ile belli bir seviyeye gelen fontus  nisan ayında  indeagogo da Fontus – The Self Filling Water Bottles ismi ile başlattığı bağış kampanyası ile kısa sürede kendine 350 bin dolar gibi bir fon oluşturuyor bunun üzerine gerçekten gelişme kat eden şirket 2016 sonunda ürünü hazır hale getirdi.

2017’nin başında seri üretime geçecek olan fontus, nisan ayında ürünü satışa çıkarmayı düşünüyor.

 

hlmqnwz2rv2yjozvyiud

Şişe normal bir yaz gününde saatte 500 ml gibi bir su üretiyor. Tabi bu süre ortamdaki sıcaklık ve nem durumuna göre değişiklik göstermekte.

Fontus , airo ve  rdye olarak sunulan iki modelle karşımıza çıkıyor.

 

Fontus Airo

ex2foepcyhfyhqedetvc

 

Normal kullanımlar ve çantada taşımaya uygun olarak üretilen fontus airo kullanım açısından çok kolaylıklar sunuyor.

  • Çok hafif tasarımı ve ağırlığı ile kolay taşıma imkanı
  • Güneş panelinden üretilen enerji ile telefonunuzu şarj etme imkanı
  • Her zaman suyunuzun yanınızda olma imkanı
  • 800 ml kadar su tutma kapasitesi

 

Çalışma prensibi elektrik ile çalışan küçük bir fanın dönerek havadaki nemi tutması ve filtreden geçtikten sonra soğutucu ile hava yoğunlaşacak hale getirilir ve yoğunlaşmadan sonra su şişenin içine düşer ve depolanır.

zxzexvqwaac76kk6x5gp

 

Satış fiyatı yaklaşık 150 dolar’dır.

 

Fontus Rdye

 

psowlz2u1spyzpjcaxb8

 

Şişenin dolması için beklememenizi sağlayan ve bisiklet ile uyumlu olan Fontus Rdye uzun süreli bisiklet yolculukları için tasarlanmış.

  • Bisiklete kolayca monte edilebildiği gibi çantanızda da rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
  • Havadaki nemi toplamak için hava akışı oluşturmaya gerek yok bisikletin oluşturduğu hava akımını rahatlıkla kullanabilir.

 

Çalışma prensibi olarak airo sürümünden tek farkı hava akımı için bir fana gerek duyulmaması ve çok daha küçük bir enerji ile su üretimi yapılabilmesi.

kfxkx94yp10b3c7i6pvc

Satış fiyatı yaklaşık 125 dolardır.

 

Projeyi daha yakından takip etmek isterseniz : Fontus

 


Mucit Kafa YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

Hakkında Muhammed İkbal Tanık

İlgili Yazı

29,8 Liraya 6 Yaratıcı Oyun – Steam 2018 Yaz İNDİRİMLERİ

Steam 2018 yaz indirimlerinden toplamda 29,8 liraya alabileceğiniz birbirinden güzel 6 oyunu sizin için listeledim. İyi oyunlar!

2 yorumlar

  1. egerbir adaya düştüyseniz ters ozmos yaparak hayatta kalabilirisiniz(mesela özel yatınızla gezerken icberg dagına çarpa bilirsiniz :D) .
    veya kirli bir kaynaktan akan suyu kullanarak ters ozmos yaparak ihitiyacınızı gidere biliriniz bununla ilgili bir ürün var ama mebran denilen filitre 2.50 bar da çalışır 😀 ıkınırsanız belki olur.

  2. Yeni bir teknoloji değil ama mutlaka gelişebilir. Birden fazla buzullaştırma teknolojisi ile de yapılabilir ve ortaya sıvı çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir