Anasayfa / Popüler Bilim / Kıyamet ne zaman kopacak ?-Doomsday Clock (Kıyamet Günü Saati )

Kıyamet ne zaman kopacak ?-Doomsday Clock (Kıyamet Günü Saati )

Yüzyıllardır insanların merakının azalmadığı, hatta gitgide arttığı sorulardan biri de kıyametin ne zaman gerçekleşeceğidir.

İnsanlar kıyamet gününün ne zaman olduğu ile ilgili bir çok araştırma yapmış ve tahminler yürütmüştür. 2012 yılında Maya takviminin bitişi Holywood tarafından dünyanın sonu olarak lanse edilmiş ve 2012 yılı boyunca tüm dünyayı bir paniğe sürüklemiştir. Aslında maya takvimin bitmesi dünyanın sonunun değil mayalara göre yeni bir çağın başlangıcını ifade etmektedir. 2013 yılına geçtiğimizde bunun bir saçmalık olduğu anlaşılsa da artık çok geçti. Bu olaydan sonra birçok kişi kıyametin ne zaman kopacağının bilinemeyeceğini anlasa da hala bazıları kıyametin ne zaman kopacağını öğrenmekte kararlı.

Bunun üzerine yapılan bir çok araştırma olmasına rağmen elle tutulur bir sonuca ulaşabilen yok.

1947 yılında bir saat yapıldı ve o saat 12.00’ı gösterdiğinde kıyamet kopacak (!)

maxresdefault-2

Kıyamet Günü Saati (Doomsday Clock)

Chicago Üniversitesi’nde ki Bulletin of the Atomic Scientists dergisi editörleri tarafından tasarlanan saat, Manhattan projesinde bulunan bilim adamları tarafından ortaya çıkan bir fikirdir. Kıyamet saati 1947 yılında oluşturulmuştur. Tamamen sembolik olan bu saat kıyametin ne zaman kopacağı ile ilgili kesin bir bilgi vermez.

Saatin taşıdığı anlam, saati tasarlayan editörler tarafından “Bizlerin ve daha geniş bilimsel toplulukların, dünya çapındaki politik liderlere ve halka anlatmaya çalıştığı önem arz eden nükleer bir tehlike.” olarak açıklanıyor.

Saatin 12.00’a gelmesi yani gece yarısı ise dünyanın sonu anlamına geliyor.

Kıyamet saati , ilk oluşturulduğunda 11.53’e ayarlanmıştı. 1949’da SSCB tarafından yapılan nükleer silah testi haberleri ile saat 11.57’ye ayarlandı.

1953’te ABD’nin hidrojen bombasını test etmesi ve ardından SSCB’nin de ABD’yi takip etmesi üzerine bir uyarı yayınlandı ve saat 11.58 olarak ayarlandı. Zamanla bu silahların ne kadar güçlü olduğu ve ne kadar büyük yıkımlara neden olabileceği anlaşıldı. Devletler çok büyük bir durumla karşılaşılmadığı sürece bu silahların kullanmanın mantıksız olduğu konusunda fikir birliğine vardılar.

1963’te sürekli ölümcül silahları test eden ABD ve SSCB, atmosferik testleri yasaklayan Partial Test Ban Treaty anlaşmasını imzaladılar. Bunun üzerine saat 11.48 olarak ayarlandı.

Yine de bu silahlardan vazgeçemeyen ABD ve SSCB silahları kurdukları yer altı üstlerinde denemeye başladı.

Zamanla saat gece yarısına yaklaştı ve 11.57 de durdu. Sonrasında, Mikhail Gorbachev, SSCB’nin liderliğini üstlendi, bununla birlikte, tansiyonu düşürmeye yönelik ve nükleer savaş riskini azaltmaya yönelik görüşmelerde bulundu.

Berlin duvarının yıkılması,SSCB’nin yıkılması ve nükleer savaş depolarındaki azalmalar gibi etkenler üzerine saat 11.43’e çekildi.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (The Nuclear Non-Proliferation Treaty), bu silahları edinen 5 ülke dışında diğerleri arasında yayılmasının önlenmesi amacıyla, 1970 yılında imzalandı.

Fakat bu ülkeler silahsızlanma sözlerini tutmadılar, bu yüzden Hindistan, Pakistan, İsrail gibi diğer ülkeler, kaçınılmaz olarak, daha güvenli olmak amacıyla nükleer silah edinmeye karar verdiler. Kıyamet saati yıldan yıla daha da ilerleyerek, 2002 yılında 11.53 oldu.

Zamanla kıyamet saati yöneticileri kıyamet tehditlerine iklim değişikliği, ekosistemdeki bozulmalar gibi birçok yeni tehdit ekledi ve bunların insanlar için çok büyük tehditler olduğunu belirttiler. Bunun üzerine saati 11.55 olarak ayarladılar.

2017’de ülkeler arasındaki ilişkiler, savaşlar, nükleer silah depolarının artışı ve son olarak Trump’ın başkan olarak seçimiyle saat gece yarısına 2.5 dakika kalmış şekilde ayarlandı.

imrs

 

Saatin 11.57 değil de, gece yarısına 2.5 dakika kalmış şekilde ayarlanmasının sebebi ; dünyanın şuan şimdiye kadar yaşamış olduğu tehditlerden daha büyük bir tehdit içinde olduğunun göstergesidir. Dünyanın içinde bulunduğu tehlikenin boyutu gerçekten çok büyük.

 

Doomsday_Clock_graph.svg

 

 

Mucit Kafa YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

 

 

Hakkında Muhammed İkbal Tanık

İlgili Yazı

Bilim için ölen mucitler

Bilime hayatını adamak bu olsa gerek. Kendi icatları yüzünden ölen mucitleri listeledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir