Anasayfa / Tekno Haber / Opera, Neon isimli konsept tarayıcısını tanıttı.

Opera, Neon isimli konsept tarayıcısını tanıttı.

Son zamanlarda gördüğüm en yenilikçi tarayıcı iOS için yapılmış ve Opera tarafından Coast olarak adlandırılıyordu. Şimdi, Opera deneysel bir tarayıcı olan Neon’u tanıttı. Tarayıcıların tasarımlarının yıllardan beri çok da değişmediğini tabi ki de fark etmemişizdir. Opera, Neon ile web browser anlayışını tamamen değiştirecek bir yeniliğe gitmeyi planlıyor.

Tarayıcıyı birkaç saatliğine web’e birincil erişimim olarak kullanmaya karar verdim ve hissettiklerim de buydu.

Tasarım: Tasarımı diğer tarayıcılara göre bayağı radikal. Tarayıcı şeffaf ve masaüstünüzü gösteriyor. Başlangıçta Opera’nın tanıtmak istediği web siteleri baloncuklar şeklinde görülüyor. Onlara tıkladığınızda veya adres çubuğunu kullanarak yeni bir web sitesi açtığınızda; baloncuk sağ tarafa geçer ve tarayıcının geri kalanında sayfa açılır. Opera Neon’da sekmeler yerini baloncuklara bırakmıştır.

 

Müzik veya video oynatan sekmeler gibi tarayıcı özelliklerini gösteren bir sol çubuk var; bu sayfalar arka planda açık bırakılabilir, hızlıca ekran görüntüsü almak için bir butonumuz, kaydedilen ekran görüntüleri için başka bir buton ve indirme için de başka bir tane. Alt kısmında, Opera veya Chrome’da bulabileceğinizle çok benzer bir ayar menüsü var. Tarayıcı zaten piyasadaki pek çok tarayıcı gibi Chromium tabanlı bir tarayıcı.

neon1

İyi özellikleri neler?

 

Neon tarayıcının gerçekte diğer tarayıcılara göre daha az süsü var, ancak içerik için daha fazla yer sunduğunu düşünüyorum. Her neyse, arka planda oynatılan müzik veya video için farklı sekme gibi içeriğe erişmeyi kolaylaştırıyor. Diğer tarayıcılar da arka planda müzik çalar, ancak hiçbiri dinlemekte olduğunuz yere geri dönmeyi kolaylaştırmaz.

Hepimiz sekmelere alışkınız ve benim gibi insanlar günün sonuna kadar düzinelerce olabiliyorlar. Bu açıdan bakıldığında, Neon’un geleneksel tarayıcılara kıyasla çok daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, bir bakışta bu sayfalarda herhangi bir yeni bildirim varsa açık olanın iyi bir fikrini elde edebilirsiniz.

Olumsuz yanları neler?

Şu anda geliştirme aşamasında olduğu için istikrarlı olmayabilir. 10 günlük test süresince sadece uzantıları denerken çöktü. Onun dışında stabil çalışıyor. Ayrıca, Opera’dan Neon’a geçmeyi planlıyorsanız birçok özellik henüz bulunmuyor.

Sonuç

Neon şüphesiz cesur bir hamle, kutudan çıkarılan düşünceyi bir araya getiren bir hareket. Bununla birlikte, stabil bir sürüm olmayışı, eklentileri desteklememesinden ötürü hala eksikleri olan bir tarayıcı. Bunun dışında Opera’nın, Neon’da bulunan bazı özellikleri Opera Tarayıcı’ya da ekleyeceğini de söylemeyi unutmayalım.

Hakkında Yiğithan Özdemir

Linux tabanlı sistemlerden hoşlanan aşırı paranoyak insan türü.

İlgili Yazı

29,8 Liraya 6 Yaratıcı Oyun – Steam 2018 Yaz İNDİRİMLERİ

Steam 2018 yaz indirimlerinden toplamda 29,8 liraya alabileceğiniz birbirinden güzel 6 oyunu sizin için listeledim. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir