Anasayfa / Donanım / AMD RX 5XX SERİSİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

AMD RX 5XX SERİSİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Radeon

Amd’nin yeni mimarisi olarak öne sürülen Vega Gpu’s görücüye çıktı. Alınan bilgilere göre yeni serinin daha önce Amd’den alışık olduğumuz HD7XXX serisi gibi R7-R9 , 2XX – 3xx , serisi gibi Polaris mimarisinin rebrandı olacağı kesinleşti. Amd’nin son seri Rx 4xx serisi rakip tarafında üst düzey olarak karşılık veremesede küresel pazarda iyi bir satış oranına sahip oldu. Yeni Vega kartlar ile Nvidia’nin üst düzey kartları olan GTX 1070, 1080, ve son olarak çıkan 1080ti kartlarına rakip olacağı tahmin ediliyor. Şimdi gelin yeni vega kartların özelliklerine bakalım.

 

Rx500 teknik özellikler

Görüldüğü gibi Gpu adı başta olmak üzere yeni Vega kartların sayısal değerlerde, Rx4xx serisinden pek farkı bulunmuyor. Rebrandlarda alışık olduğumuz gibi yine, yeni kartlarda performanstan çok yeni teknolojilere yer verildiği görüşündeyim. Son olarak yeni seride Rx550 adı altında bir kart çıkacağı belirtiliyor. Polaris 11 mimarisinde Rx460 beklenen F/P oranını vermeyi başaramadı. Rakip tarafta aynı fiyata Gtx 1050 daha iyi bir performans sunması Rx460 için üzücü bir durum. Fakat amd Vega’s serisinde bu oyunu bozacak gibi.

 

 

Hakkında Çağlar Yıldırım

İlgili Yazı

Raspberry Pi İle Başlangıç

Bu projede Raspberry Pi bilgisayarınızın kurulumunu gerçekleştirecek ve de bu donanımla neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir