Anasayfa / Listeleme / Bilim için ölen mucitler

Bilim için ölen mucitler

Ölümün nasıl ve ne zaman geleceği belli olmaz. Daha geç ölmek için uğraşan ve bunu az da olsa başarabilen mucitlerin yanında, ölümünün daha çabuk  ve kendi elinden olmasını sağlayan mucitler de bulunmakta.

Bilime hayatını vermek bu olsa gerek. Sizin için kendi icatları yüzünden ölen mucitleri listeledik.

 

1-  Marıe Curıe (1934)-Radyasyon

marie curie ile ilgili görsel sonucu

Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda nobel ödülü kazandı. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Radyum elementini ayrıştırdı. 1903 yılında kocası Pierre ile birlikte yaptığı çalışmalarla Nobel Fizik Ödülünü kazandılar. Bu ödülle nobel ödülü alan ilk kadın oldu. 1911 yılında ise Nobel Kimya Ödülünü kazandı. Bu ödülle ise Nobel Ödülünü ikinci kez alan ilk bilim insanı oldu. Çalışmaları ile adeta bir çığır açan Marie Curie aşırı derecede radyasyona maruz kalması yüzünden 1934 yılında kan kanserinden öldü.

 

2-Henry Smolınskıa (1973)- Uçan Araba

İlgili resim

Ave Mızar adında kanatları olan bir araba yapmıştır. Prototipini test ederken aracın sağ kanadının kırılması yüzünden yere çakılmıştır ve orada ölmüştür.

 

3-Thomas Andrews (1912)-Tıtanıc

titanik ile ilgili görsel sonucu

Gemi Mühendisi olan Thomas Andrews dünyanın en büyük gemisini tasarlamış ve inşa etmiştir. 1912 yılında Titanik’in büyük buzdağına çarpaması ve ikiye bölünmesi sırasında gemide bulunmaktaydı. Maalesef kurtulamadı ve orada 1517 kişi ile beraber öldü.

 

4-Alexander Bogdanov (1928)-Kan nakli

alexander bogdanov ile ilgili görsel sonucu

Kan nakli sayesinde hastalıkları tedavi edebileceğine inanıyordu. Birçok saygın kişiye kan nakli yapmıştır. 1928 yılında sıtma ve tüberküloz geçirmiş hastasından kendine kan nakli yapmıştır. Daha sonra oluşan enfeksiyonlar yüzünden ölmüştür.

 

5-Karel Soucek (1985)-Darbe Emici Varil

indir

Kanadalı dublör Karel Soucek, Niagara şelalesinden atlamasını sağlayacak bir varil geliştirdi. İcat ettiği darbe emici varil ile Niagara Şelalesinden atlayan Soucek birkaç küçük yarayla kurtuldu. Başarısından destek alan Soucek 1985 yılında özel yapılmış 180 fit yüksekliğinde bir şelaleden atladı. Havuzun ortası yerine kenarına çarpması yüzünden varil paramparça oldu ve orada hayatını kaybetti.

 

6- Horace Lawson Hunley (1963)-Denizaltı

horace lawson hunley denizaltı ile ilgili görsel sonucu

Horace Lawson ve yanındakiler gerçekten cesaretli olmalı ki 1963’te yaptığı ilk tasarım mürettebatın yarısı ile beraber batmasına rağmen ikinci tasarım yapıldı. Bu sefer ise bu denizaltı kendisine de mezar oldu.

 

7- Thomas Mıdgley (1944) – Otomatik Hasta Yatağı

thomas midgley yatak ile ilgili görsel sonucu

Thomas Midgley Amerikalı mühendis ve kimyagerdir. Kurşunlu benzini ve kloro floro karbon gazını bulmuştur. Bu buluşları yüzünden atmosfere en çok zarar veren kişi olarak bilinir. Daha sonra kurşun zehirlenmesi ve çocuk felci yüzünden 51 yaşında yatalak kalmıştır. Kendini yataktan kaldıracak bir düzenek geliştirmiştir fakat 55 yaşında yatağın iplerine dolanarak ölmüştür.

 

8- Wıllıam Bullock (1867)-  Dönerbasar Matbaa

william bullock dönerbasar ile ilgili görsel sonucu

William Bullock klasik matbaalar yerine dönen merdanelerle çok daha hızlı baskı yapılabileceğini ispatlamak için bir matbaa geliştirdi. Dönerbasar adındaki bu matbaayı tamir ederken ayağı dişlilere sıkıştı ve kan kaybından öldü.

 

9- Henry Wınstanley (1703)-Deniz feneri

henry deniz feneri ile ilgili görsel sonucu

Eddstyone kayaları üzerine yapılan ilk deniz fenerini inşa etmiştir. Winstanley, yaptığı deniz fenerinin sağlamlığını kontrol etmek için bir fırtına sırasında deniz fenerinin içinde bulunmak istemiştir. Deniz feneri yıkıldı ve Winstanley yanındaki beş kişiyle birlikte hayatını kaybetti.

 

10- Fraınz Reıchelt (1912)-Uçan Elbise

franz reichelt ile ilgili görsel sonucu

Mucit Terzi olarak da bilinen Frainz Reichelt kendisine paraşüt görevi görecek bir elbise tasarladı. Bu elbise ile Eyfel kulesine çıktı ve buradan bir atlayış gerçekleştirdi. Bir seyirci grubu ve kamera ekibi uçmasını beklerken sadece yere çakılan bir beden gördüler.

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

Mucit Kafa YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

 

Hakkında Muhammed İkbal Tanık

İlgili Yazı

29,8 Liraya 6 Yaratıcı Oyun – Steam 2018 Yaz İNDİRİMLERİ

Steam 2018 yaz indirimlerinden toplamda 29,8 liraya alabileceğiniz birbirinden güzel 6 oyunu sizin için listeledim. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir