Anasayfa / Tekno Haber / Yerli araba hakkında merak edilenler…

Yerli araba hakkında merak edilenler…

Geçtiğimiz günlerde yıllardır dillendirilen Türkiye’nin yerli arabası hakkında yeni açıklamalar yapıldı.

Yiğit Özbek ile beraber verdiğim bir karar sonucu her hafta cumartesi saat 20:00’de yaklaşık 2 saat Popüler Bilim ve Teknoloji alanında gündemden konular hakkında konuşacağız. İlk canlı yayınımızın konusu da yerli araba ile alakalıydı. İçeriğimizi sadece canlı video servisi olarak değil de sonradan da ulaşılabilir bir kaynak olarak hazırlamak istedik. Hemen aşağıdan yerli araba ile alakalı bilgileri edinebilirsiniz. Konu ile alakalı yorumlarımızı merak ediyorsanız canlı yayınımız tekrar videosunu da izleyebilirsiniz.


Yerli arabayı hangi firmalar üretecek?

Yerli araba 5 farklı büyük firmanın ortak çalışması ile üretileceği söyleniyor. Ortak çalışacak firmaların listesi:

  • Anadolu Grubu
  • BMC
  • Turkcell
  • Zorlu Holding
  • Karsan

Yerli araba fabrikası nerede kurulacak?

Yerli araba fabrikasının nereye kurulacağı henüz bilinmemekte fakat bu projeyle alakalı bir sürü talep var. Diyarbakır ticaret ve sanayi odası başkanı Ahmet Sayar, “Hükümet bu yatırımın yapılacağı yeri belirlerken, yerli otomobil projesini, bölgeler arası ekonomik ve sosyal gelişmişliği eşitlemek için bir fırsat olarak görmelidir” diyor.


Yerli araba ne zaman seri üretime geçecek?

Yerli araba mevzusu yıllardır dillerden düşmeyen bir konu olsa da yaplan çalışmalar çok yeni. Daha önce seri üretim tarihinin 2019 olarak planlandığı ile alakalı iddialar vardı fakat son yapılan açıklamalar ile yerli otomobilin 2021 yılında satışa hazır halde olacağı planlandı.


Yerli arabanın fiyatı ne kadar olacak?

Yerli arabanın fiyatı hakkında net bir fiyat etiketi yok fakat hükümet yetkilileri tarafından sürekli konuşulan ve bahsedilen bir ÖTV indirimi söz konusu olabilir. Ben videoda belirttiğim sebeplerden dolayı yerli arabanın ekonomik bir araba olmayacağını ve ÖTV indirimi uygulanamayacağını düşünmekteyim.


Oluşturduğumuz canlı yayın serimizi ve videolarımızı kaçırmak istemezseniz YouTube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Hakkında Alp Eren Özbay

Teknoloji tutkunuyum ve bu tutkumu başka insanlarla paylaşmayı çok seviyorum. YouTube kanalımda ve internet sitem olan Mucit Kafa'da popüler bilim ve teknoloji alanında içerikler üretmekteyim.

İlgili Yazı

29,8 Liraya 6 Yaratıcı Oyun – Steam 2018 Yaz İNDİRİMLERİ

Steam 2018 yaz indirimlerinden toplamda 29,8 liraya alabileceğiniz birbirinden güzel 6 oyunu sizin için listeledim. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir